Riško

Riško

Riško je vytúžene dieťa, narodil sa rýchlo. Z bežného vyšetrenia, kde mi oznámili, že mám takmer uzavreté prietoky a bábätko sa má veľmi zle, ma poslali ma na sálu a do hodiny bol na svete. Namiesto 6. júna, sa narodil 23. marca 2007, v 29. týždni tehotenstva. Mal 1200g a 38cm. Samozrejme ešte schudol a vážil niečo málo cez kilo. I keď ihneď po sekcii plakal a to aj napriek absencii liekov na dozretie pľúc, ktoré mu už nestihli dať, po prevoze na oddelenie bol resuscitovaný a oživovaný. Bol takýmaličký, že som ho v lekárových dlaniach takmer nevidela. Na druhýdeň som sa bola za ním pozrieť. Bol malý,krehký a neuveriteľne krásny.

Neustále som mu spievala a hladila jeho maličkételíčko. Tretí deň dostal infekciu neznámej príčiny do chodidiel. Začal ich vytáčať, bol napnutý ako struna a ja som vedela, že už nebude celkom v poriadku. Dôležité však bolo, že prežil. Iné som vtedy neriešila. Pani doktorka mi povedala, že pre neho je najdôležitejšie moje mliečko, ktoré ale asi nebude jednoduché rozbehnúť, nakoľko som rodila sekciou a v 29. týždni. Preto som si kúpila elektrickú odsávačku a podľa režimu ostatných bábätiek, ktoré boli s mamičkami so mnou na izbe, som každé 2-3 hodiny odsávala. Mliečko sa ukázalo. Najskôr kolostrum, asi 5 kvapiek, potom deci, dve… Vždy keď mi povedali, že papá viac a nestačí to, skrátila som interval a predĺžila dobu odsávania. Nakoniec som mala toľko mliečka, že som „kojila” polovicu oddelenia rizikových detí :-). Riško sa narodil bez sacieho reflexu a neskôr bol na dojčenie veľmi slabý, takže sám sa najesť nedokázal. Bola to však moja misia, moje odhodlanie, dať mu to, na čo má nárok, čím mu môžem pomôcť. V nemocnici bol dva mesiace - chodila som za ním dvakrát denne aposledné dva týždne som mohla byt pri ňom stále, aj v noci. Keďnáspúšťali domov, plakali sme ako deti.

Doma nastal kolotoč vyšetrení, rehabilitácií a zákrokov. Riško mal vysoko vykĺbenýbedrový kĺb. Vykrútenú panvu a tuhé svalstvo. Ako päťmesačný absolvoval 4 týždňovú uzavretú trakciu bedrovýchkĺbov v nemocnici na ortopédii, no neúspešne. Preto nás v 8. mesiaci čakala komplikovaná operácia. Kompletná rekonštrukcia bedra a 8 týždňové sadry na oboch nohách. V roku a pol podstúpil operáciu, pri ktorej mu vybrali šróby z prvej operácie. Do troch rokov absolvoval ešte niekoľko zákrokov. Aduktory, testes, korekcia achiloviek, plastika chodidiel. Spolu bol v narkóze asi šesťkrát. A kolotoč rehabilitácií, cvičení, plávania, sledovanie na rizikovom, neurologickom, ortopedickom, chirurgickom, pediatrickom a urologickom oddelení.

Riškov fyzickývývin bol týmto všetkým spomalený a oneskorený. Ale mentálne bol v poriadku, dokonca popredu. Veľmi skoro začal rozprávať, mal veľmi dobrúpozornosť, pamäť, slovnúzásobu, spieval, staval kocky a bol veľmi citlivý pokojný a usmievavý chlapček. Všetky zákroky absolvoval s pokojom a veľmi hrdinsky. Chodiť samostatne začal až v troch rokoch, kedy sa mu narodila sestrička. Alžbetka sa narodila zdravá, načas a bez komplikácií. Riško sa stal veľkým bratom. Všetko ju učil, smeroval ju a pomáhal jej. Teraz je z neho veľký 7 ročný školák základnejškoly pre deti s telesnýmobmedzením a hrdo nosí školskú tašku. Rehabilitujeme ďalej, ľavúnožičku mákratšiu o približne 3 cm, panvu má vyšikmenú a svalstvo tuhé. Na noc nosí plienky. Minulý rok sa naučil bicyklovať, toto leto vyliezol na svoj prvý strom a energia pre pohyb mu určite nechýba:-).

Vie nádherne spievať, má rytmus, cit pre melódiu, máúžasnú pamäť afantáziu. Chodí na hudobný a tanečný krúžok. Vo všetkých školských vystúpeniach vystupuje vo všetkých skupinách. Speváckej, tanečnej aj v divadelnej. Je skvelýrečník aherec. Je veľmi citlivý. Jeho EQ je nadpriemerné. V skupine je veľmi obľúbený, je to taký ten neprehliadnuteľný, ľahko zapamätateľnýa milý chlapček:-). Zaujíma sa o vesmír, planéty, sopky, históriu, elektroniku a dievčatá:-). Som rada, že som dostala možnosť byt maminkou tohoto úžasného stvorenia,vidieť ho už takého maličkého a sprevádzať ho celým jeho životom.

Kristína Szabová -maminka malého/veľkého hrdinu Riška a princeznej Alžbetky

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.