Peťko

Peťko

Peťko sa narodil v 32. týždni s hmotnosťou 1840g, bez konkrétnej zistenej príčiny. Jednoducho mi zrazu odtiekla plodová voda a vypýtal sa na svet.

Tri týždne bol v inkubátore, zistili mu reflux, hypotóniu, vrodenú cystu na mozgu, funkčný šelest na srdci a mával aj opakované infekcie horných dýchacích ciest. Zaostával s hrubou aj jemnou motorikou. Na začiatku sa nám to všetko zdalo neprekonateľné. Nemal vyvinutý sací reflex, takže bol veľmi dlho sondovaný. Už som ani nedúfala, že sa dostaneme z nemocnice domov, ale treba hľadať rôzne pomôcky pre dieťa a jednoducho vydržať. Nakoniec sme kojili 14 mesiacov a dnes mi všetci rodičia závidia, že zje čokoľvek:-).Hovoriť začal až v 3,5 roku – asi nebolo o čom:-).

Postupne sa cvičeniami zo všetkého dostáva a momentálne prekonávame už len chorôbky, ktoré majú aj deti narodené v termíne. Psychológovia hodnotia vyššie IQ, ale je na druhej strane je veľmi dynamický a menej sústredený, čo je vraj pre predčasniatka typické. V súčasnej dobe riešime, či požiadame alebo nepožiadame o odklad do školy.

Držím všetkým päste, je to ťažká cesta, ale robíme to pre naše deti.

Jana a Peťko (5,5 roka)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.