Malíček

Časté otázky mamičiek

Časté otázky mamičiek

Prečo sa s "injekcie na pľúcka" nedajú pichnúť preventívne?

Každý liek má svoje žiadúce aj nežiadúce účinky, preto sa nemôže podávať preventívne ale len práve v čase kedy má pomôcť.

Prečo musím rodiť v inej nemocnici?

Predčasne narodené deti potrebujú mimoriadnu pomoc, aby mohli prežiť mimo ochrany maternice svojej matky. Také dieťatko môže zostať na novorodeneckom oddelení alebo môže byť umiestnené na špecializované pracovisko vyššieho stupňa. Najvyšším špecializovaným pracoviskom je jednotka vysokošpecializovanej starostlivosti (JVSN) v perinatologickom centre, nižšou úrovňou je jednotka resuscitačnej starostlivosti novorodencov (JRSN) alebo jednotka intenzívnej starostlivosti novorodencov (JIS). Tieto pracoviská sú vybavené tak, aby vášmu dieťatku poskytli tú najlepšiu starostlivosť, ktorú v tomto čase potrebuje.

Preto, ak vám hrozí predčasný pôrod, váš lekár vám môže odporučiť pôrod v nemocnici podľa vášho stavu. Vysokošpecializovaných perinatologických centier máme na Slovensku šesť:

  • Neonatologická klinika SZU, FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica
  • Novorodenecká klinika M. Rusnáka LF SZU a UN, Bratislava
  • Klinika neonatológie LF UPJŠ a DFN Košice
  • Neonatologická klinika JLF UK a UN Martin
  • Neonatologická klinika FNsP Nové Zámky
  • Perinatologické centrum – oddelenie neonatológie FNsP J.A.R. Prešov

Čo je serkláž?

Ak sa stane, že lekár v ambulancii pri pravidelnej návšteve prenatálnej poradne zistí pri gynekologickom vyšetrení, že krčok maternice je pootvorený a vy neudávate pocity tvrdnutia bruška alebo kontrakcie, odporučí vám možno začiatkom druhého trimestra zákrok nazvaný „cerclage“ (serkláž). V nemocnici vám urobia špeciálny steh na krčku maternice, aby sa zabránilo jeho predčasnému otváraniu. Steh vám odstránia dva týždne pred predpokladaným termínom pôrodu. Dnes pri pokrokoch medicíny sa však serkláž robí naozaj už len výnimočne.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.