Anjeli pre sestričky

Anjeli pre sestričky

  • 17.08.2019

Perinatologické centrá na Slovensku sme dnes navštívili aj s ďalšími rodičmi predčasniatok, aby sme v mene všetkých rodičov a detí poďakovali sestričkám za ich obetavú a profesionálnu prácu za starostlivosť o tých najmenších a najkrehkejších. Pri príležitosti Svetového dňa zdravotných sestier sme im venovali dokopy 300 príveskov v podobe anjelov.

Je pravou rukou lekárov, profesionálna, precízna, obetavá. Sestrička, ktorá sa v prípade predčasne narodených detí zoznamuje s malinkým dieťatkom skôr, ako jeho rodičia, ktorá im trpezlivo vysvetľuje, čo znamenajú čísla na prístrojoch, informuje ich denne o zdravotnom stave ich vytúženého bábätka. Je to práve ona, ktorá ho prvýkrát dáva do náručia jeho mame a častokrát je počas jej “pobytu” v nemocnici aj jej dôverníčkou. Pozná príbehy celých rodín a stáva sa súčasťou celého obdobia boja o to najcennejšie - život a zdravie ich dievčatka či chlapčeka.

Perinatologických centier je na Slovensku aktuálne šesť: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Martine, Banskej Bystrici a v Nových Zámkoch. O predčasne narodených, ktoré prišli na svet pred 37. týždňom tehotenstva, či rizikových novorodencov, sa v nich intenzívne stará dovedna vyše 300 neonatologických sestier.

„Práca sestry na takomto oddelení je krásna, ale aj veľmi náročná. Súčasné požiadavky kladené na sestry stúpajú spolu s rozvojom neonatológie a perinatológie. Rastú zároveň aj požiadavky klinickej praxe na starostlivosť poskytovanú novorodencom ako zdravým, tak i chorým a nezrelým,” vysvetlila Ľubica Kaiserová, zakladateľka OZ Malíček a zároveň staničná sestra na Jednotke intermediárnej a intenzívnej starostlivosti o novorodencov (JISN) Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UN v Bratislave.

V Malíčku si prácu sestier nesmierne vážime a aj preto sme sa rozhodli práve pri príležitosti Svetového dňa neonatologických sestier (15.8.) poďakovať všetkým neonatologickým sestrám za ich profesionalitu, ale i láskavosť. Pre sestričky, ktoré sa starajú o novorodeniatka sme v spolupráci s Arabelou Nesch pripravili darčeky - krehkých krištáľových anjelikov s poďakovaním. Pretože práve sestry v sú počas prvých hodín, dní, týždňov a často aj mesiacov strážnymi anjelmi nielen pre dieťatko, ale aj samotných rodičov predčasne narodených či rizikových novorodencov.

Cieľom odovzdať tento malý darček ako symbol vďaky, bolo spríjemniť nielen tento deň, ale mal by byť pre nich aj symbolom povzbudenia do ďalšej práce. “Rodičov sme zapojili nielen do tvorby, autorkou je mamka predčasniatka - šperkárka Arabela Nesch, spoločne sme ich niekoľko hodín balili a v každom meste s pericentrom sme oslovili rodiny, aby prišli anjelikov odovzdať,” vysvetlila Ľ. Kaiserová.

“Mamička, dnes sa malo dieťatko dobre, prospieva na váhe a naďalej dýcha samé....”, je veta, ktorú chce počuť z úst sestričky každý rodič nedonoseného bábätka. Nech je teda takýchto situácií na zdelenie tejto informácie čo najviac, pretože starostlivosť sestier o novorodencov sa podľa slov Ľ. Kaiserovej významne podieľa na znižovaní rizika komplikácií a dlhodobých následkov, vrátane závažného hendikepu v neskoršom období či v dospelosti. “V konečnom dôsledku tak ich ošetrovateľská starostlivosť nemá len medicínsky, ale celkovo socio-ekonomický dopad, dodala.

Práca neonatologickej sestry v perinatologických centrách, aj napriek nie veľkému záujmu, je náročnou a veľmi neľahkou. Každá však do nej dáva cit, nehu a lásku s ohľadom na tých najkrehkejších pacientov. Za to všetko im patrí naša úcta a vďaka a to nielen v tento deň.

Celú tlačovú správu si môžete prečítať TU .

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.