Európske štandardy na Slovensku - začíname

Európske štandardy na Slovensku - začíname

  • 01.07.2019

Významný míľnik pre predčasne narodené deti a ich rodičov!

Nie je bežnou praxou, že zástupcovia pacientov majú možnosť vystúpiť na odbornom fóre pre zdravotníkov. Pre naše združenie “malíček” to bola preto veľmi významná udalosť. S hrdosťou, vďakou a pokorou sme prijali pozvanie odprezentovať projekt Európsych štandardov v starostlivosti o novorodencov na lekárskom kongrese Martinské neonatologické dni 2019, ktorý sa uskutočnil v máji.

Cieľom projektu Európsych štandardov v starostlivosti o novorodencov je zabezpečiť systematickú zmenu v oblasti harmonizácie a zlepšenia kvality starostlivosti o novorodencov v Európe. Jeho výnimočnosť je predovšetkým v tom, že ide o prvé jednotné európske štandardy v tejto oblasti a zahŕňa komplexnú neonatologickú starostlivosť. Unikátnosť je určite aj v tom, že projekt vznikol z iniciatívy zástupcov pacientov (rodičov) pre pacientov, na príprave pracovalo 220 expertov z viac ako 30 krajín a rodičia boli a sú zahrnutí do každého kroku v rámci celého procesu.

Túto iniciatívu podporilo 150 profesionálnymi zdravotníckymi asociáciami a rodičovskými/pacientkými organizáciami z celého sveta, medzi ktorými sú okrem nášho združenia aj významné zdravotnícke spoločnosti zo Slovenka – Slovenská pediatrická spoločnosť a Sekcia sestier pracujúcich v neonatológii.

Viac informácií o Európskych štandardoch starostlivosti o zdravie novorodencvo si môžete prečítať priamo na linku: https://newborn-health-standards.org/

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.